תודה לאתר רשות היחיד על התרומה האדירה לפרויקט

אלול
כללי

מראה מקומות: עניני אלול

אלול

הערה קטנה המתבקשת בעבודה של חודש אלול.

חודש אלול זה זמן של התעוררות בתשובה ובפרט במצוות של בין אדם לחברו. שהרי עברות שבין אדם למקום יום הכיפורים מכפר כי בנוסח התפילה אומרים וידוי ומתחננים לפני השם והקב"ה אומר סלחתי כדבריך.

אבל במצוות שבין אדם לחברו אפילו אדם מתחרט ועושה תשובה מעומק ליבו הטהור, וצועק ומקרקר ועושה תנועות משונות כל כך עד שיש ממשרתיו שמכריזים שממש היה בדביקות נוראה. אבל יום הכיפורים אין מכפר רק אם עושים מעשה בפועל לשינוי, ובלשון חז"ל ריצוי ופיוס. למשל: ראובן הכפיש את שמו של שמעון. ואז ממילא המעיט את כבודו ופרנסתו של המושמץ. ואין כפרה על זה כלל ! ורק כשראובן יחזיר את כבודו של שמעון כמו שהיה ויחזיר את הידידים שלו שיהיו איתו כמקודם וישלם את כל הפסדיו . רק זה ריצוי ופיוס !

לטלפן. ולהגיד יא אחי אנחנו חברים, אני באמת מתחרט כי כבר הצלחתי, ולא אכפת לי לומר לך שאני מתחרט כי כבר השגתי את השפלתך שהיתה מאוד חשובה לי, וממשיך ראובן ואומר תשמע ידידי שמעון אני גם מזלזל באינטלגנציה שלך. ומזהיר אותך, יש פסק, שולחן ערוך מפורש ! "אל תהי אכזרי מלמחול" זה לא תשובה ולא בקשת מחילה אלא ההיפך. וד"ל.

ואומר הרמב"ם בפי' המשניות יומא. כשאין ריצוי ופיוס נכון גם המצוות של בין אדם למקום לא מתכפרים כלל ובזמן שבית המקדש קיים אין כל ערך לקרבנות וכל מהות וכוונות הקרבנות כאילו אינם. עכת"ד. ובזמנינו. נזכור שאם לא מפייסים ומרצים את מי שפגעו בו אין כל ערך לתפילת העבודה ביום הכיפורים.

ולכן נזדרז ונלמד בספרי מוסר של הראשונים. ונעבוד על המידות הרעות שלנו. ואז נדע לרצות ולפייס נכון את זולתינו. ונזכה לסליחה וכפרה, ולהיכתב בספרן של צדיקים גמורים לחיים טובים ארוכים לשמחה ולשלום. אמן

אהבת? שתף את החידוש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד בנושא:

ואלה שמות האנשים

ואם לא שטית טומאה תחת אישך, הנקי ממי המרים המאררים האלה.

איזהו גבור הכובש את יצרו

השגחה של הקב"ה על הארץ ועל המזון

ואש המזבח תוקד בו

להתחיל מבראשית

תפריט נגישות

עזרו לנו בהפצה!
השאירו לנו פרטים ואנו נחזור אליכם

גם אתם מועניניים לזכות את הרבים ולעזור לנו בהפצה (לא בתרומה כספית!)

השאירו פרטים וניצור איתכם קשר.

לנוחיותכם: "חידושי העם" גם באפליקציה

היי, רוצה להשאיר חידוש אבל הוא עדיין לא מוכן?

כדי שלא תפספס! תשאיר פרטים ונשלח לך תזכורת בעוד כמה ימים