תודה לאתר רשות היחיד על התרומה האדירה לפרויקט

האם כל המכות נעשו עם מטה משה
שמות
כותב החידוש: אהרן ברנר

מראה מקומות: מלבי"ם שמות (ז, טו)

פרשת וארא.

במכת דם כתוב 'אמר אל אהרן קח מטך ונטה ידך' (ז, יט) דהיינו שקודם יקח את המטה ואח"כ יטה ידו, וצ"ב שבמכת צפרדע כתיב איפכא 'אמר אל אהרן נטה את ידך במטך' (ח, א), וראיתי שכבר עמד בזה המלבי"ם וביאר שבמכת צפרדע כבר היה המטה בידי אהרן מעת מכת דם ולכן לא הוצרך לומר קודם שיקח את המטה.

והנה אח"כ במכת כינים כתיב 'אמר אל אהרן נטה את מטך' (ח, יב) ולא כתיב כלל 'ידך', ונראה בזה שעיקר ההכאה במכות אלו היה ע"י המטה ולכן במכה הראשונה הוצרך לומר לו 'קח מטך' ובמכת צפרדע שכבר היה המטה בידו חזר הדגש שיכה ביד עם המטה ולא עם היד לבד, ולכן במכת כינים כבר לא היה צריך שוב לומר לו כן.

והנה במכות ברד ארבה וחושך שהמכות נעשו ע"י משה כתיב בשלשתם 'נטה [את] ידך' ולא הוזכר המטה כלל, ולכאו' לפי ביאורו של המלבי"ם היה צריך לכל הפחות במכת ברד שהיא הראשונה מהמכות שמשה הכה להזכיר את המטה שיקח את המטה בחזרה מאהרן.

והנה בעיקר הענין של ההכאה במטה יש לעיין באיזה מטה נעשו המכות האם במטה של משה או של אהרן, והמלבי"ם (ז, טו) כתב שהמכות נעשו במטה של משה ומה שכתוב הלשון בפסוק 'אמר אל אהרן קח מטך' הוא כי אחר שמסר משה את המטה לאהרן להכות זה נקרא 'מטה אהרן', ואולם הוסיף שם המלבי"ם שהמכה נקראת ע"ש משה כמו שכתוב בפרשת בשלח (יז, ה) 'ומטך אשר הכית בו את היאור קח בידך', וכן בפרשתנו כתיב במכת דם שמשה אמר לפרעה 'הנה אנכי מכה במטה אשר בידי', כי מה שעשה אהרן היה בכח משה ובגזרתו ומשה היה העיקר.

ועפ"י דברי המלבי"ם נראה באמת שרק בשלושת המכות הראשונות שהם נעשו ע"י אהרן הם נעשו עם המטה והטעם הוא שרק ע"י המטה שהיה שייך למשה היה יכול אהרן לפעול מכחו זה, אבל בשלושת המכות ברד ארבה וחושך שמשה בעצמו הכה יתכן לומר שמשה הכה בידו ולא עם המטה.  

אהבת? שתף את החידוש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד בנושא:

היצר שדוחף

מגילת אסתר פרק ב פסוק ט כתוב " וישנה ואת נערותה לטוב ….. "

פרשת משפטים

פורים – מידת השמחה

מה פשר מנהג אכילת אוזני המן, ומדוע זכה המן שמבני בניו ילמדו תורה בבני ברק, ושהמחנך הדגול יצא ממנו

עלון וטהר לבנו – פורים חידושים מקוריים וחיזוקים נפלאים

תפריט נגישות

עזרו לנו בהפצה!
השאירו לנו פרטים ואנו נחזור אליכם

לנוחיותכם: "חידושי העם" גם באפליקציה

היי, רוצה להשאיר חידוש אבל הוא עדיין לא מוכן?

כדי שלא תפספס! תשאיר פרטים ונשלח לך תזכורת בעוד כמה ימים