תודה לאתר רשות היחיד על התרומה האדירה לפרויקט

התבוננות מולידה התקדמות
דברים
כותב החידוש: ברוך חורב

מראה מקומות: פרשת ראה

רְאֵ֗ה אָנֹכִ֛י נֹתֵ֥ן לִפְנֵיכֶ֖ם הַיּ֑וֹם בְּרָכָ֖ה וּקְלָלָֽה׃
אנו מתקרבים לחודש אלול( כידוע: רא"ה: 'ראה אלול הגיע') חודש בו אנו בבירור פנימי ובהכנה גדולה לקראת תיקון נפשנו ונשמתנו וזאת כדי לשוב בתשובה שלימה לפני בוראינו.
כל בר דעת מבין שכאשר ישנה הזדמנות להשיג דבר נצרך ובעל ערך גדול מוכרחים להשתדל במלוא הכוחות בכדי להשיגו ואין להתמהמה. פעמים שדרך חייינו סוטה מדרך הישר מחוסר שימת לב והתבוננות.
אך לא תמיד אנו ערים לכך ומתוך ערפול הדמיון אנו בביטחון גמור על טהרת ליבנו מידותינו ומעשינו. אומרת לנו התורה הקדושה: קודם כל ראה, התבונן,אל תתן לזרימת החיים להתעות ולמנוע חיים תקינים. שהרי עיקר נפילת האדם על אי שימת לב..כדברי חז"ל על הפסוק: "ושם דרך אראנו בישע אלוהים". כך שכפירוש נוסף ניתן לומר רא"ה ראשי תיבות: רק אין התבוננות. אם היה האדם רק שם לב על דרכו כל מציאותו היתה מבורכת.
אין האדם השיכור פוסק מלשתות מיינו על אף ההיזק כיוון שאינו בר דעת והבנה במקומו ומצבו. לאחר שיש התבוננות ממילא מתחילה ההתקדמות..ומדוע אין התבוננות? שהתורה אומרת ראה… המשך הפסוק.. 'אָנֹכִ֛י'  האנוכיות שבאדם המחשבה כיצד אנו דואגים לעצמנו ולגדילתנו כאשר הזולת אינו בראש מעייננו..אך אם היתה ענוה הכל היה נראה ונפעל אחרת…שהרי כאשר יש ענוה יש הסתכלות והתנהלות נכונה.
לפנינו יש בחירה שלא עוזבת אותנו כל ימי חיינו כאשר נבחר בטוב נזכה לברכה וכאשר אין הבחירה נכונה אין מקום לברכה לשרות.
ומעניין שלשון הכתוב לכאורה נראה כלא מדוייק…היינו מצפים שיהיה כתוב ברכה או קללה…יש טוב ויש רע…אך התורה מדוייקת בכל אות ותג, ובגלל ו' החיבור המופיע נלמד יסוד גדול מאוד: אין מציאות רק של ברכה ואין מציאות רק של קללה האור והחושך מעורבבים וכבר אמר דוד המלך: "ערוב עבדך לטוב".
עבודה מבורכת עקב תמורתה בקיום וכלכלת האדם. אך בעקבותה יכולה להיוצר אצל המפרנס ביטול תורה. ברכה וקללה.. לימוד תורה מבורך שהרי בזכות עמלה נודרך לחיים שלמים ומתוקנים אך בניצול הזמן ללומדה עלולה להמנע מהאדם פרנסתו הנצרכת.
אומרת לנו התורה:  'ברכה וקללה' החיבור
הזה הוא לטובתכם! דע מה עיקר ומה טפל אך אל תזניח את הטפל שהרי גם בו עיקר! נשליך ראיה זו על כל עניין…
"כפלח הרימון רקתך" אומרת הגמרא: "אפילו ריקנים שבך מלאים מצוות כרימון" אם הם ריקנים איך הם מלאים מצוות?? אלא זהו היסוד, מה שנראה כריק יכול להיות מלא! 
"האדם יראה לעיניים וה' יראה ללבב"
אין לשפוט אף אדם!
אם נזכה לחיות  את ה "ועמך כולם צדיקים…" ונבין שבכל מציאות(שאינה הפך רצונו הברור). ניתן לדלות הרבה טוב,לא תמוש הברכה מביתנו!

אהבת? שתף את החידוש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד בנושא:

רצון פנימי של דוד המלך

תפילין איך התחיל הסיפור והמצווה

למי הפתילים..

מסע החיים

כי אין הצר שווה בנזק המלך

בכך מסתיים שבחה של אשת רבי עקיבא?

תפריט נגישות

עזרו לנו בהפצה!
השאירו לנו פרטים ואנו נחזור אליכם

גם אתם מועניניים לזכות את הרבים ולעזור לנו בהפצה (לא בתרומה כספית!)

השאירו פרטים וניצור איתכם קשר.

לנוחיותכם: "חידושי העם" גם באפליקציה

היי, רוצה להשאיר חידוש אבל הוא עדיין לא מוכן?

כדי שלא תפספס! תשאיר פרטים ונשלח לך תזכורת בעוד כמה ימים