תודה לאתר רשות היחיד על התרומה האדירה לפרויקט

וצדיק יסוד עולם!
בראשית
כותב החידוש: ברוך חורב

מראה מקומות: פרשת וישב

יוסף הצדיק, אחרי ההסתבכויות והמשברים  עם אחיו מתגלגל למצרים לבית פוטיפר כאשר הקב"ה נותן לו חן והצלחה מיוחדים, ומדוע? התשובה נדרשת בפסוק; "וכל אשר 'הוא' עושה"- כל פעולה שיוסף הצדיק עושה מיד תולה אותה בבורא- שהוא יתברך עושה…ולכן:"יהוה מצליח בידו" וכמו שאמר לשר המשקים ושר האופים בפתרון החלום:" הלוא לאלוהים פתרונים".לא אני פותר לא לי מגיע השבח אלא לקב'"ה…וזו גדולה!
ומהי בעצם הצלחה? כאשר אדם לא לומד מטעויות וממשיך את דרכו בהתמקדות אחר הרווח שלו והצלחתו אין זו באמת הצלחה. עשיית רצון ה' היא ההצלחה האמיתית. וכמו שאמר אליעזר: "ההצליח ה' דרכי"-האם התבצע רצון ה' דרכי? כאשר יש חיפוש אחר "הצלחת ה" אז ממילא אלי-עזר… ואז ממילא:"יוסף"- הקב"ה יוסיף סיעתא דישמיא וחן מיוחדים. ומענין שהגימטריא של המילה הצלחה הוא 138 כמניין 'לקח'.וזהו מסר לכל אחד מאיתנו הרוצה הצלחה;
מדוע אדם טועה ברצונותיו,במעשיו ובדרך חייו וההצלחה האמיתית ממנו והלאה?תשובה:" כי לקח טוב נתתי לכם תורתי אל תעזובו" חיבור  לקודש- לתורת ה' במיוחד כאשר נעשה באופן יסודי גורם לטוב הפנימי להתגלות ולהביא ללמידת לקח ולהצלחה האמיתית.
חז"ל מלמדים אותנו שיוסף היה תלמיד חכם :" כי בן זקונים הוא לו" אומר התרגום:"בר חכים הוא ליה".
היו לומדים הוא ואביו שנים לא מעטות…ומה נכתב על הצלחתו של יוסף בתורתנו הקדושה:"וְיוֹסֵף הוּא הַשַּׁלִּיט עַל הָאָרֶץ הוּא הַמַּשְׁבִּיר לְכָל עַם הָאָרֶץ…"
יוסף היה בבחינת צדיק יסוד עולם כאשר – קיבל תואר זה בזכות שחי בצורה נכונה ומדוייקת בענייני קדושה כאשר ניתן לראות זאת בהתמודדות והעמידה בנסיון הגדול עם אשת פוטיפר. וככתוב בפרשתינו:" איה הקדשה היא בעיניים" שמירת העיניים מביאה לקדושה! וכנזכר בפרשת שלח:"ולא תתורו …ואחרי עיניכם".
אם נתור ח"ו 'אחרי' העין(אות אחת קדימה)מה נקבל? ע הופכת ל-פ'.  י הופכת ל-כ'. ו-נ' הופכת לס' יוצא 'פכס' אותיות 'כסף' בא לומר שעבירה גוררת עבירה שאם אדם רודף אחרי תאווה מדומה זו ירדוף אחרי תאווה מדומה אחרת… אך אם האדם היה מקיים את דברי הרמח"ל במסילת ישרים:" תורה מביאה לידי זהירות זהירות לידי זריזות… יראת חטא מביאה לידי קדושה…" היה זוכה לכל הברכות כולם! ויהי רצון שיתקיים בכל אחד מאיתנו:"וכל אשר הוא עושה ה' מצליח בידו"  אכ"יר.

אהבת? שתף את החידוש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד בנושא:

יפטר מחברו מהלכה 2

יפטר מחברו מהלכה

חכם הלומד מכל אדם

זהירין בהרשאה

זהירין בהליכה

ברכה בדבר הסמוי מהעין

תפריט נגישות

עזרו לנו בהפצה!
השאירו לנו פרטים ואנו נחזור אליכם

גם אתם מועניניים לזכות את הרבים ולעזור לנו בהפצה (לא בתרומה כספית!)

השאירו פרטים וניצור איתכם קשר.

לנוחיותכם: "חידושי העם" גם באפליקציה

היי, רוצה להשאיר חידוש אבל הוא עדיין לא מוכן?

כדי שלא תפספס! תשאיר פרטים ונשלח לך תזכורת בעוד כמה ימים