תודה לאתר רשות היחיד על התרומה האדירה לפרויקט

חורבן ונחמה
איכה
כותב החידוש: ישראל עזרן

מראה מקומות: איכה פרק ב

"נחמו נחמו עמי יאמר אלוקיכם" במילים אלו פותחים את שבעת הפטרות הנחמה, הנביא אומר לעם ישראל כי על אף החורבן ובגלות יש להם עדיין במה להתנחם.

ובאמת יש מקום לעורר קושיא דהנביא באיכה (פרק ב) אומר לעם ישראל "מה אנחמך" "כי גדול כים שברך מי ירפא לך" ומשמע שאין לעם ישראל במה להתנחם וצריך עיון סתירת הפסוקים.

והנה תחילה יש לדון בשאלה מהותית מה ענין של האבלות על חורבן בית המקדש יותר משאר הפורעניות שנעשו לעם ישראל שלא מצינו שעשו יום זכרון על כך.

נראה שענינה של האבלות זה על החסרון שיש לנו כל רגע, צורתו של העם היהודי זה עם בית המקדש וכשאין בית המקדש חסר בצורתו ומהותו של העם היהודי, "כל דור של נבנה בית המקדש בימיו כאילו נחרב בימיו" מה ההבנה בכך הרי אנו לא היה לנו מעולם בית המקדש ומשום כך לא חסר לנו מעולם בית המקדש, ואילו לדור שנחרב בו בית המקדש היה בית המקדש ומשום כך נמצא שחסר להם בית המקדש, הם יודעים מהו בית המקדש ומשום כך יש להם צער מכך שהפסידו מעלתם, אך אנו נולדנו לדרגה נמוכה ללא בית המקדש, אך ע"פ הנ"ל מבואר היטב מהותו של העם היהודי זה רק עם בית המקדש זה עם בעל מום.

וזה הטעם שמתאבלים על חורבן בית המקדש יותר משאר צרות שנעשו לעם ישראל, כי אנו לא מתאבלים על דברים שנעשו בהיסטוריה אלא על דברים שקורים היום שכיום חסר לנו בית המקדש ואנו כבעלי מומים.

ועפי"ז ניתן ליישב את הסתירה בין הפסוקים, הפסוק באיכה מה אנחמך כי גדול כים שברך מי ירפא לך, מדבר על השבר שהיה באותו הדור, וע"כ אי אפשר לנחם אותם כי שברם בצרות ובפורעניות שנעשו להם הוא גדול ביותר, אך הפסוק נחמו נחמו עמי מדבר על כלל ישראל בדורות הבאים שאף שהם חסרים בית המקדש והם כבעלי מומים מ"מ הם יכולים להתנחם ששברם הוא לא יהיה לנצח ועוד יזכו לבניין בית המקדש השלישי, במהרה בימינו, אמן.   

אהבת? שתף את החידוש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד בנושא:

יפטר מחברו מהלכה 2

יפטר מחברו מהלכה

חכם הלומד מכל אדם

זהירין בהרשאה

זהירין בהליכה

ברכה בדבר הסמוי מהעין

תפריט נגישות

עזרו לנו בהפצה!
השאירו לנו פרטים ואנו נחזור אליכם

גם אתם מועניניים לזכות את הרבים ולעזור לנו בהפצה (לא בתרומה כספית!)

השאירו פרטים וניצור איתכם קשר.

לנוחיותכם: "חידושי העם" גם באפליקציה

היי, רוצה להשאיר חידוש אבל הוא עדיין לא מוכן?

כדי שלא תפספס! תשאיר פרטים ונשלח לך תזכורת בעוד כמה ימים