תודה לאתר רשות היחיד על התרומה האדירה לפרויקט

טענתו של קורח- קומוניזם!
במדבר
כותב החידוש: משה וינר

מראה מקומות: פרשת קורח

…..

"וייקהלו על משה ועל אהרן… כי כל העדה כולם קדושים ובתוכם ה' ומדוע תתנשאו על קהל ה'?" ( שם, ג' )

מגיע קורח, וקורא תיגר על מנהיגותם של משה ואהרן. אך הוא לא מגיע לבדו- הוא מגיע לאחר שגרר אחריו את שפלות המדרגה- דתן ואבירם מצד אחד, ומהצד השני- את גדולי העדה וצדיקיה, מאתיים וחמישים נשיאי עדה וראשי סנהדרין. ומהי טענתו שבשלה סחב אחריו אנשים אלו, מכל קצוות הקשת?

שוויון. כולנו שווים; ככה נולדנו וככה אנו אמורים לסיים את שארית חיינו. לא נולדנו להבדלי מעמדות רוחניים וגשמיים; נועדנו כדי להיות שווים בין שווים. גם אדם הראוי לגדולה, וגם כזה שאינו- כולם באותה הדרגה.

אך קורח, שפיקח היה, אינו מבין דבר אחד. אכן- צודק הוא בהערכתו שכל בני האדם נולדים שווי זכויות. לכולם חירות אחת, ושוויון אחד. אך כשיגדלו הנערים; יצאו למסלול חייהם המפרך ויזדקקו להחליט לאיזו דרך לצאת- כאן תלויה ההתאמה למשימת החיים.

ישנם אנשים המיועדים להיות עורכי דין, נגרים או אופים. אך ישנם אנשים שנועדו לגדולה עקב התאמתם; כישרונם ומידת צדיקותם. לנשיא שבט לוי נבחר אליצפן בן עוזיאל עקב היותו מתאים לתפקיד, לכהן הגדול נבחר אהרן עקב התאמתו וכך גם משה שהיה לנביא ומלך.

ביאור נפלא זה מתרץ קושיא אחרת- מדוע שונה הייתה מיתתם של קורח ועדתו מכל נשיאי העדה? הם מתו בפעירת פי האדמה, ואילו הנשיאים בשריפתם ועלייתם השמיימה?

אומרים לנו חכמינו בנדרים (נה, ע"א) "ואם הגביה עצמו הקב"ה משפילו שנא' 'ומבמות הגיא', ולא עוד אלא ששוקעים אותו בקרקע שנא' 'ונשקפה על פני הישימון."                        קורח רצה להגביה את דתן ואבירם משפלותם בטענתו שכולם שווים- והנה מתו הם בפעירת פי האדמה- וירידתם למטה. שוקעין אותו בקרקע. ואילו נשיאי העדה שרצה להשפיל ולהנמיך- מתו בשריפתם על ידי הקטורת שהעלתה את כולם השמיימה בסערה.                    וכאן גם נוכחנו לראות מה היה עונשו של דורש שוויון הזכויות הראשון- בלי לדעת את האמת.

אהבת? שתף את החידוש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד בנושא:

ואלה שמות האנשים

ואם לא שטית טומאה תחת אישך, הנקי ממי המרים המאררים האלה.

איזהו גבור הכובש את יצרו

השגחה של הקב"ה על הארץ ועל המזון

ואש המזבח תוקד בו

להתחיל מבראשית

תפריט נגישות

עזרו לנו בהפצה!
השאירו לנו פרטים ואנו נחזור אליכם

גם אתם מועניניים לזכות את הרבים ולעזור לנו בהפצה (לא בתרומה כספית!)

השאירו פרטים וניצור איתכם קשר.

לנוחיותכם: "חידושי העם" גם באפליקציה

היי, רוצה להשאיר חידוש אבל הוא עדיין לא מוכן?

כדי שלא תפספס! תשאיר פרטים ונשלח לך תזכורת בעוד כמה ימים