תודה לאתר רשות היחיד על התרומה האדירה לפרויקט

יסורים- ישורים
דברים
כותב החידוש: ברוך חורב

מראה מקומות: פרשת עקב

וְהֵסִיר יְהוָה מִמְּךָ כָּל חֹלִי וְכָל מַדְוֵי מִצְרַיִם הָרָעִים אֲשֶׁר יָדַעְתָּ לֹא יְשִׂימָם בָּךְ וּנְתָנָם בְּכָל שֹׂנְאֶיךָ:

 עולמנו אינו הפקר. הקב"ה משפיע לכל נברא בהתאם לדרכיו ומעשיו. ישנו מעשה טוב הנראה כמזערי היכול להשפיע טוב לכל העולם כולו. וכן להיפך.  הכרעת מעשה קטן לטוב או למוטב יכולה להיות תלויה גם באדם יחידי ולכן ישנה אחריות גדולה למעשינו. כאשר אנו סוטים מדרך האמת אנו עלולים להביא על עצמינו ייסורים…אך אל לנו לשכוח שתפקידם ליישר ולנתב אותנו בחזרה למסלול הנכון שהוא עשיית רצונו יתברך.

בפסוק שלפנינו ניתן לראות הבטחה שכאשר אנו חיים על פי רצונו של הבורא לא רק שיוסרו מאיתנו הייסורים המכאובים והחולי. אלא אף ימנעו מלהגיע…  "וְכָל מַדְוֵי מִצְרַיִם הָרָעִים אֲשֶׁר יָדַעְתָּ לֹא יְשִׂימָם בָּך"

אך כאשר אדם מתנתק מעבודת ה' (בביטוי חז"ל … 'שנה ופירש…')קיים ההסתר הגדול ביותר! " ודבר זה רמוז בפסוק כאשר נפסק אחרת… "וְהֵסִיר יְהוָה מִמְּךָ…- כָּל חֹלִי"  אם שם הויה מוסר ממך, ע"י בחירה זו התוצאה היא כל חולי…

אם ניקח את הערך המספרי של המילים 'ממך' נקבל 100 ונסיר את שם הויה(26) נקבל 74… כמניין ערך  המילים "מטה ידו"  וממילא ישנו 'דלדול' (אותה גימטריא) חיים גדול…

המילה 'מַדְוֵי' המופיעה בפסוק ערכה המספרי 60 שווה למניין האות  ס' אות עגולה ושלימה המרמזת על כך שתפקיד הייסורים להביא אותנו לדרך השלימות ואין הם דרך מקרה שהרי 'מדוי' אותיות 'מידו'…- מידו של הבורא הרחמן….

'הָרָעִים' אותיות: ה' מעיר…הקב"ה ע"י הייסורים מעיר אותנו מתרדמה גדולה שאנו נמצאים בה…כך שבאמת באמת הכל לטובה גמורה!

ומה בעצם רצון ה'? מה עיקר עבודת ה' המצופה מאיתנו? כתוב בהמשך הפרשה:

וְעַתָּה יִשְׂרָאֵל מָה יְהוָה אֱלֹהֶיךָ שֹׁאֵל מֵעִמָּךְ כִּי אִם לְיִרְאָה אֶת יְהוָה אֱלֹהֶיךָ לָלֶכֶת בְּכָל דְּרָכָיו וּלְאַהֲבָה אֹתוֹ וְלַעֲבֹד אֶת יְהוָה אֱלֹהֶיךָ בְּכָל לְבָבְךָ וּבְכָל נַפְשֶׁךָ:

תשובה : יראת שמים !

כאשר בכל דרכינו ומעשינו אנו מרגישים במציאותו יתברך ונזהרים מלעבור על ציוויו בכל כוחות נפשנו אז מתקיים בנו :"עבדי יעקב ישראל אשר בך אתפאר".

ולכן כמסקנה עלינו להתחבר לעשיית רצון ה' ולהימנע מלרעות בשדות זרים בבחינת : "סור מרע ועשה  טוב" וע"י כך חיינו יהיו מאושרים ועם כמה שפחות יסורים…!

אהבת? שתף את החידוש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד בנושא:

היצר שדוחף

מגילת אסתר פרק ב פסוק ט כתוב " וישנה ואת נערותה לטוב ….. "

פרשת משפטים

פורים – מידת השמחה

מה פשר מנהג אכילת אוזני המן, ומדוע זכה המן שמבני בניו ילמדו תורה בבני ברק, ושהמחנך הדגול יצא ממנו

עלון וטהר לבנו – פורים חידושים מקוריים וחיזוקים נפלאים

תפריט נגישות

עזרו לנו בהפצה!
השאירו לנו פרטים ואנו נחזור אליכם

לנוחיותכם: "חידושי העם" גם באפליקציה

היי, רוצה להשאיר חידוש אבל הוא עדיין לא מוכן?

כדי שלא תפספס! תשאיר פרטים ונשלח לך תזכורת בעוד כמה ימים