תודה לאתר רשות היחיד על התרומה האדירה לפרויקט

כוחות הנפש חלק ראשון
אמונה ובטחון
כותב החידוש: יואל תורגמן

מראה מקומות: הקדמה לבראשית דף כא, ב. הזוה"ק מוסיף ומבאר כי לפיכך ספירת ה'בינה' הינה ה'אומן' של הספירה המכונה 'חכמה', וזאת משום שהבינה מוציאה את רצון החכמה מן הכוח אל הפועל, וכן הלאה בשאר הספירות עד ל'תפארת' ו'מלכות'.

זמן קפה – רגע לעצמך
כלי מדהים וחיוני לפתוח אתו את היום ולהתחיל כל תהליך יצירתי
 

הקפה ידוע בסגולותיו הבריאותיות הרבות. שתייה מבוקרת שלו במינון נכון – גורמת לזרימת דם טובה, תפקוד טוב יותר של הכבד, פעילות תקינה של הלב, חיזוק הריאות ועוד. אלא שמעבר לכך טמונה סגולה עצומה בזמן הקפה.

אדם מן השורה עמוס בטרדות שונות ומגוונות. החל בלחץ כלכלי ובחינוך הילדים; עבור דרך פרויקטים שונים המעמיסים על סדר יומו; וכלה ביחסים עם הבוס ועוד כהנה. כשמוסיפים לכך את מכת הדור – ההתמכרות הבלתי פוסקת למסכים, על הגדלים השונים שלהם, ולמדיה השונה שאותה ניתן לצרוך בהישג יד – ניתן להניח שמרבית בני דורנו כלל אינם מכירים את החוויה שאותה אתאר בשורות הבאות, כל שכן שלא הספיקו ליהנות ממנה בעצמם אי-פעם.

עבדכם הנאמן, באופן אישי, פחות מחובר לטכנולוגיה על תכניה השונים, ומשכך – שואב הוא הנאה מרובה מהסיטואציה הבאה:

מדי בוקר, בשעה מוקדמת למדי, בטרם תשלח השמש את קרניה על פני תבל, משכים אני ומאזין לציוצי הציפורים. תוך כדי הנאה צרופה ממנעמי הטבע שבהם חנן אותנו הקדוש-ברוך-הוא, אני ניגש למשימה: ברשותי מטחנת קפה ישנה, מהמאה הקודמת, עשויה נחושת ובעלת 'ניחוח של פעם'. אני חופן מעט פולי קפה, מתיישב על מדרגות השיש מחוץ לבית, וטוחן אותם בתהליך הנמשך דקות ארוכות. תהליך המלווה בארומה נפלאה שזר לא יכיר…

השקט הזה, נקי מכל הרעש המתועש המציף את העולם במשך היום, יחד עם ניחוח הקפה וצלילי הציפורים, אוושת העלים ורחשי העולם הבראשיתי כפי שהוא – מצטרפים עד מהרה לכוס הקפה המהבילה. כך, ורק כך – אני פותח את היום. הפתיח הנפלא הזה נמשך ונמשך, זורם עם שינוי צבעי הרקיע ומאפשר לי להקשיב לעצמי ולפנימיותי. אחרי פתיח כזה, היום כולו נראה אחרת ומלא באנרגיה שלווה שאין כמותה!

תשתוק. אחרת איך תשמע?
התהליך שאותו תיארתי מאפשר לי לבצע את הדבר החשוב ביותר – לשתוק!

הן במובן הפיזי הפשוט – לסגור את הפה ולא לדבר, והן במובן הפנימי-הנפשי – אני משתיק את כל ערוצי המידע הלא-הכרחיים הרצים במוחי ללא הרף ונותן לעצמי רגע של חיבור אמיתי לערוץ הפרטי שלי. אני לא אוהב להידחף לערוצים של אחרים. ממש לא. טוב לי עם הערוץ האישי שלי. כשאני מצליח להתחבר אליו, אני שלו ומאושר יותר.

רק כשמשתיקים את הצלילים השוטפים אותנו ללא הרף, ניתן לשמוע את הצלילים החיוניים לנשמה, אלו הנובעים מעומק פנימיות האדם. הצלילים המנגנים את התווים של שפת הנפש.

כדי להשתיק את הצלילים המיותרים הללו, חיוני ואפילו הכרחי למצוא את הזמן לשים הכול על 'השתק'. הפסקת קפה הינה זמן המתאים לכך במיוחד, ועלינו לעשות הכול על מנת לדאוג לעצמנו להפסקה מעין זו. להפסיק, לנשום, לשתוק ולהתחיל לשמוע.

המחשבות הטורדניות העוסקות בדאגת האתמול והמחר, כמו גם בשלל נושאים אשר אינם אמורים להעסיק את מוחנו – מעמיסות ומכבידות עלינו ביותר. אם נשכיל לייצר את הרגעים השקטים שבהם אנו מפנים ממוחנו את כל אותן מחשבות ומתחברים לעצמנו, הם יעניקו לנו את היכולת לצבור אנרגיה בכמות עצומה, כזו הנדרשת לצורך התפקוד הבריא במהלך היום כולו. רק בדרך זו ניתן לחיות את חיינו בשלווה, תוך שמירה אמיתית על בריאות הנפש.

אז רגע, להתחבר או להתנתק?
הרבה אנשים עורכים הפסקות קפה, אך בזמן ההפסקה הם לא מתנתקים מהעולם אלא רק מתחברים לטרדות ולעומס הנפשי. הם קוראים עיתון, מאזינים לחדשות, מעלעלים בפרסומות או אפילו משוחחים עם קולגה. לא על הפסקה שכזו אנו מדברים, זו לא הפסקה אמיתית אלא רק צריכה נוספת של רעשי הרקע של העולם.

המטרה של ההפסקה המדוברת היא להתחבר. להתחבר לעצמנו ולנשמתנו פנימה. ומכיוון שכך, באופן מפתיע – עלינו דווקא להתנתק! ככל שנחווה ניתוק חזק יותר מהסביבה, מרעשי הרקע ומרעשי הרגע העוטפים אותנו, כך נצליח להתחבר יותר לפנימיותנו האמיתית.

הפסקה זו משמעותה – להיות לבד. ללא הסחות דעת או צריכת תכנים צבעוניים. פשוט לשתוק, להשתיק את כל רעשי הרקע, להרפות לרגע מכל המלחמות הפנימיות, החקירות המסובכות והדיונים הפנימיים המתישים. לקחת פסק זמן מהכול ולחוות את האמונה הטהורה כפי שהיא – אמונה תמה ובוגרת. ככל שהאדם מתבגר ומבין את משמעות החיים, כך הוא קולט שהאמונה היא המקום הריאלי והנכון ביותר בו הוא יכול למצוא את עצמו.

זמן להכין קפה
בהפסקת הקפה שלי ישנו שלב נוסף – הכנת הקפה. את הקפה שלי, כאמור, לא אכין מאבקה שחומה ומעובדת כזו או אחרת הנמכרת במרכול הקרוב ומיוצרת בתהליך תעשייתי. ממש לא. אני אטחן את פולי הקפה בעצמי, ובכך אשיג מטרה נוספת – את זמן הכנת הקפה.

אין ספק שהזמן שלוקח לשתות את הקפה בשקט ובניתוק הוא זמן איכות וחיבור עצמי עמוק ומדהים. אמנם זמן הכנת הקפה מעניק לנו פרק זמן נוסף שבו אנו מתחברים לרבדים עמוקים עוד יותר בנפש האדם.

מסיבה זו לא אקח הפסקה שכזו רק בבוקר; אדרבה, אשתמש בכלי נהדר זה שבו חנן אותי הבורא גם בזמנים נוספים במהלך היום. כך למשל כשאני ניגש לצייר, אני מודע היטב לעובדה שכבן אנוש אופפות אותי מחשבות טורדניות הנובעות מדאגות היום-יום, אי לכך לא אגש אף פעם לצייר ללא שנטלתי בטרם כן הפוגה ופינקתי את עצמי בקפה ובהכנתו. כן, בשניהם: הקפה, והכנתו. הדבר מסייע בידי ליצור ולפתח עולמות אמנותיים שלמים, ברמה גבוהה בהרבה, ותוך חיבור לפנימיותי האמיתית. אני פשוט לא מסוגל ליצור או אפילו לשחזר אף יצירה ללא הפסקת הקפה. הפסקת הניתוק מן העולם והחיבור לעצמי.

תתנתק, ואז תוכל להתחבר וליצור!
כשאני ניצב מול הקנבס, אני חפץ לתת דרור למוח וללב, לאפשר לדברים להצטייר מעצמם מבלי שאכין תוכנית מוגדרת מראש. כך הציור יוצא אמיתי ועמוק יותר. את זאת אני עושה באמצעות ניקוי המוח מכל הרעלים המציפים אותו, דרך הפסקה, שתיקה והתחברות. התוצאה של ציור הנוצר בהיסח הדעת מרשימה ונאה בהרבה מזאת שבאה בעקבות תוכנית אנושית מסודרת הנובעת מהרגלנו כבני אדם – להיות מחוברים לסביבה.

כבני אנוש יש לנו צורך בסיסי להיות כל הזמן בשליטה. אמנם כשלומדים מעט את מבנה הנפש ותכונותיה מבינים כי דווקא שחרור השליטה הוא זה שיביא בכנפיו את התעוררות הנפש. החיפוש האמיתי שלנו, הנובע מהרובד העמוק ביותר בתוכנו, הוא אחר האמנות והחידוש. את אלה, מסתבר, ניתן להשיג אך ורק בעזרת שחרור השליטה.

אהבת? שתף את החידוש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד בנושא:

יפטר מחברו מהלכה 2

יפטר מחברו מהלכה

חכם הלומד מכל אדם

זהירין בהרשאה

זהירין בהליכה

ברכה בדבר הסמוי מהעין

תפריט נגישות

עזרו לנו בהפצה!
השאירו לנו פרטים ואנו נחזור אליכם

גם אתם מועניניים לזכות את הרבים ולעזור לנו בהפצה (לא בתרומה כספית!)

השאירו פרטים וניצור איתכם קשר.

לנוחיותכם: "חידושי העם" גם באפליקציה

היי, רוצה להשאיר חידוש אבל הוא עדיין לא מוכן?

כדי שלא תפספס! תשאיר פרטים ונשלח לך תזכורת בעוד כמה ימים