תודה לאתר רשות היחיד על התרומה האדירה לפרויקט

מהו הסוד של רשב"י
קבלה

מראה מקומות: פתיחה לליקו"מ ועוד

ידועה הגמ' כשנכנסו רבותינו לכרם ביבנה אמרו: עתידה תורה שתשכח מישראל. ואמר רשב"י: ח"ו כי לא תשכח מפי זרעו. והנה ידועים דברי קודשו של מוהר"ן מברסלב שהסופי תיבות של הפס' הנ"ל הם "יוחאי" היינו שע"י זרעו של יוחאי שזה רשב"י לא תשכח התורה.

ולכאורה הדברים צ"ב דמדוע דייקא ע"י תורתו רשב"י לא תשכח התורה. 

ועל מנת להבין זאת יש להקדים: דהנה ידוע שתורת הנסתר נקראת בשם "תורת הסוד" ולכאורה מהו הסוד הזה?

אלא י"ל: שתורת הסוד אינה מסתכמת בספירות גלגלים ופרצופים. אלא יש בה סוד. רשב"י הוא מגלה סוד נפלא: שעל אף שע"פ האמת הפשוטה יהודי שלא נוהג כשורה וליכלך עצמו בעבירות אזי רחוק הוא מה' ית'. אבל יש סוד נפלא ששה' ית' שייך וקשור לכל יהודי גם במצבים מאוד ירודים. משום שבשורש של כל יהודי יש רצון קדוש לעשות רצון ה'. אלא ששאור שבעיסה מעכב. וע"פ הנגלה כשרואים יהודי רחוק שמתנהג לא כשורה אז רואים בו רע ושופטים אותו לכף חובה. אבל רשב"י שזכה לדרגות נפלאות ע"י שהיה י"ג שנים במערה. זכה להשיג את הסוד הנפלא הזה. ולכן מובן מה שכתוב בגמ' שרשב"י אמר שיכול הוא לפטור את כל העולם מן הדין. דלכאורה איך הרי יש אנשים שנמצאים במקומום שפלים ומטונפים. אלא שרשב"י מאיר את הסוד הזה שיהודי בשורשו תמיד יש לו שייכות לה' ית'. משום שרצונו הפנימי והאמיתי הוא קדוש. ולכן ההילולא של רשב"י היא בספירת ה"הוד" שזה מלשון יויפי. ע"ש היופי שמגלה בנשמות ישראל. ולפי"ז גם מובן מדוע תורת הנסתר מתגלית לפני חג שבועות. משום שיהודי שיגיע לחג השבועות בלי להבין את הסוד הנ"ל יכול לחשוב מה לי ולחתונה זו. אני בקושי לומד עובר עליי וכ"ו אבל ע"י שנתגלה הארת הסוד הנ"ל שלכל יהודי בכל זמן יש שייכות לה' ית' והר י קוב"ה וישראל ואורייתא חד הוא אז ממילא הוא מרגיש בשבועות שייך ומחובר לחתונה הנפלאה.

ולפי"ז: מיושב השאלה שאיתה פתחנו. הסיבה שע"י תורתו של רשב"י דייקא לא תשכח התורה מישראל. משום שהסיבה שתורה נשכחת מיהודי זה משום שלא שמח בתורה שלו. הוא מרגיש שהוא לא קשור. כי הוא לא מספיק קדוש וכ"ו ואז אומר עדיף שלפחות אהנה מהעוה"ז בכיף. דהרי בתורה איני שייך ובקדושה אין לי קשר.

ולכן דייקא ע"י תורת הסוד של רשב"י ע"י שיהודי מתחזק באמונהכמה הוא כן שייך לקדושה ולתורה. כמה ה' כן רוצה אותו ומתפאר בו. ממילא הוא יתחיל לשמוח ולהעריך את התורה שלו וכך לא תשכח

בשורות נפלאות

אהבת? שתף את החידוש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד בנושא:

רצון פנימי של דוד המלך

תפילין איך התחיל הסיפור והמצווה

למי הפתילים..

מסע החיים

כי אין הצר שווה בנזק המלך

בכך מסתיים שבחה של אשת רבי עקיבא?

תפריט נגישות

עזרו לנו בהפצה!
השאירו לנו פרטים ואנו נחזור אליכם

גם אתם מועניניים לזכות את הרבים ולעזור לנו בהפצה (לא בתרומה כספית!)

השאירו פרטים וניצור איתכם קשר.

לנוחיותכם: "חידושי העם" גם באפליקציה

היי, רוצה להשאיר חידוש אבל הוא עדיין לא מוכן?

כדי שלא תפספס! תשאיר פרטים ונשלח לך תזכורת בעוד כמה ימים