תודה לאתר רשות היחיד על התרומה האדירה לפרויקט

מנהיג אמיתי
במדבר
כותב החידוש: ברוך חורב

מראה מקומות: פרשת פינחס

"וַיֹּ֨אמֶר יְהוָ֜ה אֶל־מֹשֶׁ֗ה קַח־לְךָ֙ אֶת־יְהוֹשֻׁ֣עַ בִּן־נ֔וּן אִ֖ישׁ אֲשֶׁר־ר֣וּחַ בּ֑וֹ וְסָמַכְתָּ֥ אֶת־יָדְךָ֖ עָלָֽיו׃"

כאשר אדם פועל בעצמו את ענייניו ומכוונם על פי ראות עיניו עלולים להיווצר קלקולים עקב ריבוי הדרכים הנוטות לדרך האמת. וכאשר ישנה קבוצת אנשים שכל מהות חייהם היא חתירה לאורח חיים בריא ויציב המושתת על איגוד וחיבור הדיעות עבור מטרה אחת,הצלחתם תהיה מן ההגיון…
בני ישראל עברו קשיים, מורכבויות ותלאות רבות ומתבקש לו הרצון להנהגה נכונה וניתוב החיים אל האור כנגד החושך המתעה והמבלבל ומכחיש כל חלקה טובה.
כאשר מסתיימת שליחותו של משה,המנהיג הדגול של ישראל,מן הראוי הוא שאדם בר מעלות רבות ישא תפקיד זה. וכשהקב"ה מודיע ומפרש למשה מי המתאים ביותר ישנו שימוש בביטוי מעניין: "אִ֖ישׁ אֲשֶׁר־ר֣וּחַ בּ֑וֹ". בהתמקדות במילה זו המצויינת(רוח) נבין מה עומק כוונת הבורא.
רוח היא דבר בלתי נראה ולכאורה פרט זה מהווה כסתירה בדמיון למהות תפקידו של המנהיג. בנוסף,דרכה של הרוח לטלטל את צמרות העצים ועליהם. ומכיון שדבר זה נעשה באופן הרגיל ובצורה עדינה ובד"כ לא בעוצמות קיצוניות שוב לא מובן מדוע דימוי זה מתאים לדימויו של מנהיג…?
אך כאשר נבין מהו מנהיג אמיתי נמצא שהדימוי הוא מדוייק להפליא!
כאשר יש למנהיג רצונות להגדיל ולפאר שמו ההצלחה ממנו והלאה…
אך כאשר מחשבותיו ודרכיו יהיו בדרך הענווה והביטול ודאי הוא שה' יהיה עימו לאורך כל תקופת כהונתו.
הרוח מסמלת ענווה. הגמרא בחולין אומרת: "אין העולם מתקיים אלא על מי שאינו". כוונת הגמרא היא שמי שאינו מרגיש את עצמו וביטול עצמי קיים בו, כאשר דבר זה בא לידי ביטוי בכך שאין נסיונות מצד עצמו להגדיל שמו ומהות עצמו אלא את האחרים. אז ממילא יש סיעתא דישמיא גדולה שהרי ו"לענווים יתן חן". ומעניין שניתן לומר שח"ן ראשי תיבות: חכמת נסתר… דווקא מי שהוא פנימי ולא איסתרא בלגינא…אלא אדם שקול הקולט את המציאות בצורתה המדוייקת הוא הפועל הגדול יותר. ובדיוק כך לגבי המנהיג…
אם המנהיג היה פועל ב"קולות וברקים…" היו נסלדים ממנה שהרי אין לך דבר יותר יפה ומתוק מהפשיטות והצניעות…הפועל ומתקבל על המציאות כולה. וכן להזיז דברים צריך לאט ובטוח… וכשם שאמר יעקב אבינו: "אתנהלה לאיטי לרגל המלאכה…"
רוח גימטריא 214 כמניין "מנהיג כדבעי…" :) מנהיג מוצלח יודע ללכת כנגד רוחו של כל אחד…להיכנס לנפש שמולו ואף להביאה לגאולה וישועה. וזו מהותו של צדיק הקונה מעלה זו מתוך ריבוי תורה ועמל מידות…
מכאן מסר גדול לכל אחד מאיתנו כאשר אנו רוצים שאדם מעלינו ידריך ויכוון אותנו עלינו להבחין האם קיימת בו ענווה והאם נשמתו מחוברת באמת לכלל ולא לעצמו בלבד.
ויהי רצון שנהיה תמיד ראויים להנהגתו של הבורא יתברך באופן המדויק ביותר מתוך נחת ושמחה! שנזכה! 

אהבת? שתף את החידוש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד בנושא:

רצון פנימי של דוד המלך

תפילין איך התחיל הסיפור והמצווה

למי הפתילים..

מסע החיים

כי אין הצר שווה בנזק המלך

בכך מסתיים שבחה של אשת רבי עקיבא?

תפריט נגישות

עזרו לנו בהפצה!
השאירו לנו פרטים ואנו נחזור אליכם

גם אתם מועניניים לזכות את הרבים ולעזור לנו בהפצה (לא בתרומה כספית!)

השאירו פרטים וניצור איתכם קשר.

לנוחיותכם: "חידושי העם" גם באפליקציה

היי, רוצה להשאיר חידוש אבל הוא עדיין לא מוכן?

כדי שלא תפספס! תשאיר פרטים ונשלח לך תזכורת בעוד כמה ימים