תודה לאתר רשות היחיד על התרומה האדירה לפרויקט

מצרים הערלה
שמות
כותב החידוש: שחר שמואל

מראה מקומות: מדרשי חז"ל

"ויאמר ה' אל משה בלכתך לשוב ראה כל המופתים אשר שמתי בידך…מצרימה ויהי בדרך במלון ויפגשהו ה' ויבקש המיתו. ותיקח ציפורה צור ותכרות את עורלת בנה"

 

אחת התופעות הלא מובנות לי בעליל, זה רצונו של המלאך להרוג את, לא אחר מאשר- את משה רבנו.

 

"ויהי בדרך במלון ויפגשהו ה' ויבקש המיתו. ותיקח ציפורה צור ותכרות את עורלת בנה ותגע לרגליו ותאמר כי חתן דמים אתה לי. וירף ממנו אז אמרה חתן דמים למולות" (שמות ד, כד- כו)

 

איפה רמוז שצפורה עשתה לו ברית מילה?

אם ניקח את המילה "צור", מהמילה "צפורה", מה ישאר?  פה.

"פה" בגימטריה = "מילה".
 

אותו משה, שעוד מבטן ומלידה יעדת אותו להיות הגואל הפודה ומושיע. אותו אחד שהוצאת אותו אל אוויר העולם שלושה חודשים טרם זמנו, כדי להצילו מגזרת פרעה. אותו נער בוכה שהצלת מהמים הזדונים שביאור והארכת את אמתה של בתיה כדי שתביאהו אליה אל הארמון. אותו אחד שיצא לראות בסבלות אחיו וסיכן עצמו בכך שהרג את המצרי כדי להציל את העברי. אותו אחד שגילת כי הוא העניו ביותר מכל האדם אשר על פני האדמה, ומוותר על כל הכבוד הזה מחשש שאחיו הגדול יפגע או יקנא, את אותו אחד אתה רוצה כעת להרוג ולעצור את כל תהליך הגאולה?

למה? בגלל שאיחר עם הברית מילה???

הרי כפי שאומרים חז"ל, חוץ משבט לוי, כל עם ישראל הפסיקו למול את עצמם ואת אף אחד מישראל לא הרגת בגלל זה, אז את משה שכעת כולם זקוקים לו ומחכים רק לו- אותו כן תהרוג???

 

הגמרא במסכת נדרים אומרת, שזה משום שכאשר משה רבנו הגיע למלון, אז במקום להזדרז למול את בנו, הוא החל בפריקת המזוודות. נו ו…. אז (במקום לשולח לו מלאך שיעזור לו לפרוק את המזוודות,) אתה שולח לו בשביל זה מלאך שיהרוג אותו?!

 

אז חשבתי לומר, שמהשמיים רצו לאותת למשה רבנו ולומר לו-

לתינוק שנולד, יש צער על כך שהוא ערל ולכן הוא מחכה כבר לברית המילה. אלא שלקיום מצוות ברית המילה, יש עיתוי מתוכנן מראש, לכן אי אפשר לקיים מצווה זו לפני כן. וכשמגיע הזמן, אז יש לדעת שהוא מאד מוגבל. מהזריחה של היום השמיני להולדת הבן, ועד השקיעה של אותו היום.

אדם שיתמהמה בקיום מצווה זו לבנו, אז לא רק שהוא גורם צער לבנו, אלא שהוא גם עלול לאחר את השקיעה ובכך לאבד את המצווה ואף להתחייב מיתה. לכן, איך שהגיע הזמן לקיים אותה- קום תעשה אותה ואל תתעסק בדברים אחרים ובסידורים מיותרים, שיכולים לחכות לאחר כך.

 

אותו דבר גם כאן- בזמן שאתה מתמהמה, בינתיים היהודים במצרים מקבלים עוד עינויים ועוד יהודים מתים מחוסר אונים, וממשיכים לרדת אל תחתית הטומאה, מבלי תחנות עצירה ביניים. ומכיוון שכך, אז הם מחכים לגאולה בקוצר רוח ובכיליון עיניים.

אלא שלגאולה יש עיתוי מתוכנן מראש, לכן לא היה אפשר להביא את הגאולה הזו לפני כן. וכשמגיע הזמן, אז יש לדעת שהוא מאד מוגבל. כי אם תתמהמה, אז אתה גורם לכך שהם עלולים להגיע לשער החמישים שממנו כבר לא יוכלו לצאת. כי הסטרא אחרא תבלע אותם. ואולי זה מה שרמז המלאך.

 

שכן, אומר רש"י, שאותו מלאך, נדמה לו כנחש שפתח את פיו והתחיל לבלוע את בנו של משה, מראשו ועד ירכיו. לאחר מכן עבר לצד השני והחל לבלוע את בנו של משה מרגליו ועד מקום המילה. ובכך אולי רמזו לו:

א'- אם תמשיך להתמהמה, אז כשם שאת מצוות ברית המילה אתה עלול להפסיד (או בגלל שהזמן יעבור או בגלל שבנך ימות), כך את חלון ההזדמנויות לגאול את ישראל, נפסיד, כי הם ירדו לשער הטומאה החמישים, שממנו כבר לא יוכלו לצאת חלילה.

ב'- כמו שמה שהציל את מיתת בנך מהמוות, זו מצוות ברית המילה, כך מה שיציל את ישראל ממצרים ויזכה אותם לצאת מכאן, זו מצוות ברית המילה (שיעשו לפני שיצאו משם לגאולה).

 

כך שהסרת העורלה מבנך, היא אולי בעצם הסרת הטומאה של מצרים הערלה, מבני ישראל.

אהבת? שתף את החידוש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד בנושא:

בענין רות: מואבי ולא מואבית

ואמרה האשה אמן אמן

בענין בתר מעיקרא

תורה מעוני סופו לעושר

תורה מעוני סופו לעושר

ספירת העומר וחוקות הגויים

תפריט נגישות

עזרו לנו בהפצה!
השאירו לנו פרטים ואנו נחזור אליכם

גם אתם מועניניים לזכות את הרבים ולעזור לנו בהפצה (לא בתרומה כספית!)

השאירו פרטים וניצור איתכם קשר.

לנוחיותכם: "חידושי העם" גם באפליקציה

היי, רוצה להשאיר חידוש אבל הוא עדיין לא מוכן?

כדי שלא תפספס! תשאיר פרטים ונשלח לך תזכורת בעוד כמה ימים