תודה לאתר רשות היחיד על התרומה האדירה לפרויקט

מרבין בשמחה- גם בפסח!
פסח
כותב החידוש: משה וינר

מראה מקומות: גמ' תענית כט ע"א

"כשם שמשנכנס אב ממעטים בשמחה כך משנכנס אדר מרבין בשמחה." (תענית, כט, ע"א)

הגמ' מדמה בין שני הירחים רק לכיוון ההפוך- אב גורם למיעוט בשמחה ואילו אדר מרבה אותה. אך אילו נשים עין לנאמר ברש"י על המקום נגלה ירח נוסף; ' ימי ניסים היו לישראל פורים ופסח'. וצריך להבין מהיכן הוציא רש"י ידיעתו שאף חודש ניסן- ובפרט חג הפסח שבו, והלא נאמר הדבר על חודש אדר בלבד ולא גם על חג הפסח שבמרכזו של חודש ניסן.

וידוע לפרש שרש"י עשה כ"ש- אם באדר בו היו ניסים גדולים מרבים בשמחה, כ"ש וכ"ש בפסח בו הניסים שנעשו היו גדולים מאשר חג הפורים, (עשרת המכות, יציאת מצרים ועוד) מחויבים אנו להרבות בשמחה.

ובפשטות, ניסים אלו כמו שמבואר הינם עשרת המכות הפלאיות שהתרחשו ובהם ראו את יד ה', ועיקר העיקרים יציאת מצרים שעליה מושתתת אמונתנו האיתנה ובעקבות כך מוזכרת במהלך התורה כ50(!) פעמים, מספר לא מועט עקב הצורך בהדגשת עיקר אמונתנו כדברי הרמב"ן בסוף פרשת בא.

ולי נראה לבאר זאת באופן מעט שונה— שהרי כל הסיבה שמצווים אנו ע"י חכמים להרבות בשמחה בחודש אדר היא משום נס הפורים שהתרחש בו, ובו ניצלו כל עם ישראל מכיליון ושמד מוחלט. וידוע, כפי שמבואר במגילת אסתר, הנס נוצר בעקבות התעניות שקיבלו עליהם היהודים. ועיקר התעני נוצרה בעקבות בקשת אסתר "וצומו עליי שלושת ימים.."

ובאלו ימים ביקשה אסתר שיערכו בני ישראל את הצום והמספד?

היום הראשון היה ביום הראשון של פסח, ונמשך אל תוך החג יומיים נוספים. וכפי שאומרים אנו בהגדת הפסח במהלכו של ליל הסדר בפיוט 'ויהי בחצי הלילה'-

'שנאה נטר אגגי וכתב ספרים בלילה, עוררת נצחך עליו בנדד שנת לילה, וכו'". ומבואר שתחילת הגזירה וכתיבת הספרים נעשו בתחילת פסח, כמו גם נדודיו של המלך אחשוורוש שנעשו באותו לילה והיא שגרמה להצלת היהודים מגזירת הכיליון.

וא"כ מבואר דבר נפלא- שמלבד הניסים הגלויים שהתרחשו לנו בעת שיעבוד מצרים והיציאה הגדולה, הרי תחילת הנס התרחשה בתחילתו של חג הפסח, ומכאן, ע"י הצומות שצמו היהודים, התרחש נס פורים הגדול באמצעותו ניצלו היהודים. וא"כ מקור הנס היה בחג הפסח- וזאת הסיבה לכך שממשיכים אנו להרבות בשמחה כדברי רש"י גם בחג הפסח- משום שאז החל מקור הנס.

אהבת? שתף את החידוש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד בנושא:

ואלה שמות האנשים

ואם לא שטית טומאה תחת אישך, הנקי ממי המרים המאררים האלה.

איזהו גבור הכובש את יצרו

השגחה של הקב"ה על הארץ ועל המזון

ואש המזבח תוקד בו

להתחיל מבראשית

תפריט נגישות

עזרו לנו בהפצה!
השאירו לנו פרטים ואנו נחזור אליכם

גם אתם מועניניים לזכות את הרבים ולעזור לנו בהפצה (לא בתרומה כספית!)

השאירו פרטים וניצור איתכם קשר.

לנוחיותכם: "חידושי העם" גם באפליקציה

היי, רוצה להשאיר חידוש אבל הוא עדיין לא מוכן?

כדי שלא תפספס! תשאיר פרטים ונשלח לך תזכורת בעוד כמה ימים