תודה לאתר רשות היחיד על התרומה האדירה לפרויקט

עבדים היינו- גם בני לוי
פסח
כותב החידוש: משה וינר

מראה מקומות: הגדה של פסח- עבדים היינו

במהלך הגדת הפסח מזכירים אנו פעם אחר פעם 'עבדים היינו לפרעה במצרים', 'וירא את ענינו ואת עמלנו ואת לחצינו', 'ויענונו' ועוד, כלומר שכולנו, כל בני ישראל היינו תחת מקל שעבודו של פרעה במצרים.

אך אמירה זו נתקלת בקשיים, משום שבני לוי, שכידוע לא השתעבדו תחת עול שעבוד מצרים, כיצד יאמרו עבדים היינו לפרעה במצרים ואיך ירגישו בדין של חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים.

וענה על כך מו"ס הרה"ג ר' יעקב וינר שליט"א, שאדרבה- בני לוי אע"פ שלא היו עבדים לפרעה במצרים מכ"מ הייתה להם דרגה של נושא בעול אם חברו, והם הרגישו וחשו בכאבם של בני ישראל במצרים גם אם הם בעצמם לא עבדו, ולמרות שישבו ועסקו בתורה עקב צדיקותם הרגישו בעול אחיהם המתאנקים תחת משא עבודת הפרך במצרים.

ורואים מכך יסוד שכל בן אדם אמור לחוש את כאבו של האחר גם אם הוא לא מרגיש אותו פיזית, ולכך זכו בני לוי שאפילו שישבו באוהלה של תורה חשו בכאב השני.

ולאחר מכן ראיתי בהגדת פסח 'תורת חיים' לגר"ח קנייבסקי שהביא מספרו 'דרך שיחה', את אותה השאלה, ותירץ על כך ב' תירוצים-

א.      אמרו במדרש (שמו"ר ה', טז) שכאשר תבעו לשחרר את העם ואמר פרעה 'למה משה ואהרן תפריעו את העם ממעשיו לכו לסבלותיכם' אמר בשביל שאתם [שבט לוי] פנויים אתם אומרים נלכה ונזבחה לאלוקינו' לכו לסבלותיכם, ונשתעבדו אז גם בני לוי. א"כ רואים שגם בני לוי נשתעבדו ולא קשה מידי.

ומלבד זאת גם אם לא עבדו (כפירוש רש"י שם, וזוהי באמת הפשטות) הרי משועבדים היו לפרעה במצרים והראיה- שלא היו יכולים לצאת ממצרים וגם לא בני לוי, וא"כ כאן רואים שלמרות שפיזית עבודה הם לא עבדו, אך מכ"מ תחת עול השעבוד הם היו גם היו, ועל כן אומרים כולנו כאחד 'עבדים היינו לפרעה במצרים'

אהבת? שתף את החידוש

תגובה אחת

  1. רש"י שמות (פרשת שמות) ה, ד, .
    לכו לסבלתיכם – לכו למלאכתכם שיש לכם לעשות בבתיכם. אבל מלאכת שעבוד מצרים לא היתה על שבטו של לוי, ותדע לך שהרי משה ואהרן יוצאים ובאים שלא ברשות:
    ולדבריו עדיין צ"ע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד בנושא:

יפטר מחברו מהלכה 2

יפטר מחברו מהלכה

חכם הלומד מכל אדם

זהירין בהרשאה

זהירין בהליכה

ברכה בדבר הסמוי מהעין

תפריט נגישות

עזרו לנו בהפצה!
השאירו לנו פרטים ואנו נחזור אליכם

גם אתם מועניניים לזכות את הרבים ולעזור לנו בהפצה (לא בתרומה כספית!)

השאירו פרטים וניצור איתכם קשר.

לנוחיותכם: "חידושי העם" גם באפליקציה

היי, רוצה להשאיר חידוש אבל הוא עדיין לא מוכן?

כדי שלא תפספס! תשאיר פרטים ונשלח לך תזכורת בעוד כמה ימים