תודה לאתר רשות היחיד על התרומה האדירה לפרויקט

ערב יוה"כ וסוכות
סוכות
כותב החידוש: אייל אטיאס, יועץ-חינוכי

מראה מקומות: ויקרא, כג', מ'

הורים יקרים,

עברנו ב"ה את ימי ראש השנה ואנו מתכוננים לקראת יום הכיפורים שיבוא עלינו לטובה.

מיד לאחר הימים-הנוראים ציוונו הבורא לחגוג את חג הסוכות, החג הכי שמח בשנה. חג שבו נצטווינו "ושמחת בחגך והיית אך שמח".

ואני רוצה ליגוע בפן החינוכי של העניין, לפעמים קשה לאדם לשמוח בחג כאשר חלילה אחד מבניו לא הולך בדיוק בדרך הישרה. עם כל הרצון שלו והציווי לשמוח, אך משהו מעיק לו על לבו וכיצד ישמח?

אך התורה מלמדת אותנו כיצד לנהוג במצב כזה, הנה ציוותה אותנו התורה הקדושה ליטול בחג ארבעה מינים: לולב, אתרוג, הדס וערבה. וידועים דברי חז"ל הקדושים שלולב מרמז על אנשים שיש בהם מצוות אך לא מעשים טובים, הדס רומז לאנשים שיש בהם מעשים טובים אך לא מצוות, האתרוג רומז לצדיקים שיש בהם גם מצוות וגם מעשים טובים. ואילו הערבה רומזת לרשעים שאין בהם לא מצוות ולא מעשים טובים, וצריך להבין: מה עושים הרשעים בחג כה קדוש?

אלא התורה מלמדת אותנו כאן דרך חשובה כיצד לקרב את הרשעים, לא ע"י ריחוק אלא ע"י שנאגוד אותם יחד עם הצדיקים ונראה להם שאנו אוהבים אותם באותה מידה כמו שאר הבנים ונשמח איתם יחד, רק בצורה כזאת נוכל להשיבם לדרך הישרה.

ועד כדי כך דרך זו משפיעה שאמר המגיד מישרים הצדיק רבי יעקב גלינסקי זצ"ל: מדוע בהושענא רבא חובטים את הערבה? אלא אומרים לרשע, היית שבוע יחד עם הצדיקים, קרבנו אותך ואהבנו אותך ובכ"ז לא השתנה בך כלום, לא זז כלום בלבך, א"כ מגיע לך מכות!

על דרך זו אפשר אולי לומר שלכן בפיוט המפורסם לחג הסוכות "סוכה ולולב" כתוב שהערבות הן כנגד משה ואהרון, כי דווקא הם ידעו להכיל גם את מי שלא הלך בדיוק בדרך הנכונה.

בברכת גמר חתימה טובה

וחג שמח

אייל אטיאס

יועץ-חינוכי

אהבת? שתף את החידוש

2 תגובות

  1. ישר כוח…
    לגבי המכות, דווקא הייתי אומר משהו אחר. מספרים שאנשים היו מתקרבים לרב עובדיה בכוונה, כדי לקבל ממנו איזו צ'פחה על הגב או איזה סטירה בלחי. כך מרן היה מביע חיבה לאותו אדם. ואשרי מי שידו של הצדיק נגעה בו.
    ואני חושב שאם כבר דיברת על לקרב את הרשעים, אז כשמדובר במכות, אז לאוו דווקא הכוונה למכות שנובעות מכעס ומגערה, אלא למכות של חיבה. הצדיק והבינוני לא צריךכים שתראה להם חיבה כדי להתקרב לה'. אבל הרשע כן. והדרך היא ע"י איזה צ'פחה על הגב, איזו סטירה על הלחי כמו שמרן עובדיה זצ"ל עשה, ובצורה זו- רבים השיב מעוון. המגע האנושי, נכנס ללב יותר עמוק מכל שיחת מוסר שתהיה.

    1. תודה על תגובתך.
      את עניין המכות לא אני אמרתי, זה חידוד של ר' יענקל'ה גלינסקי זצ"ל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד בנושא:

יפטר מחברו מהלכה 2

יפטר מחברו מהלכה

חכם הלומד מכל אדם

זהירין בהרשאה

זהירין בהליכה

ברכה בדבר הסמוי מהעין

תפריט נגישות

עזרו לנו בהפצה!
השאירו לנו פרטים ואנו נחזור אליכם

גם אתם מועניניים לזכות את הרבים ולעזור לנו בהפצה (לא בתרומה כספית!)

השאירו פרטים וניצור איתכם קשר.

לנוחיותכם: "חידושי העם" גם באפליקציה

היי, רוצה להשאיר חידוש אבל הוא עדיין לא מוכן?

כדי שלא תפספס! תשאיר פרטים ונשלח לך תזכורת בעוד כמה ימים