תודה לאתר רשות היחיד על התרומה האדירה לפרויקט

עשה הכל עבור השלום!
במדבר
כותב החידוש: ברוך חורב

מראה מקומות: במדבר

וְהֵבִיא הָאִישׁ אֶת אִשְׁתּוֹ אֶל הַכֹּהֵן וְהֵבִיא אֶת קָרְבָּנָהּ עָלֶיהָ עֲשִׂירִת הָאֵיפָה קֶמַח שְׂעֹרִים לֹא יִצֹק עָלָיו שֶׁמֶן וְלֹא יִתֵּן עָלָיו לְבֹנָה כִּי מִנְחַת קְנָאֹת הוּא מִנְחַת זִכָּרוֹן מַזְכֶּרֶת עָוֹן:

בפרשתנו נכתב על דינה של האישה החשודה בבגידה בבעלה. תורה מפליאה האומרת שכאשר האישה נמצאת חייבת, ביטנה צבה וייסורים לא פשוטים פוקדים אותה. אך כאשר מתבררת חפותה, מתקיים בה:"וניקתה ונזרעה זרע".

כאשר אין הבעל והאישה בקו אחיד בקיום תורה ומצוות ופעמים עולה לה מחשבה שדרך הצד השני שגויה לחלוטין שהרי התורה מצווה דבר אחד ובן/בת הזוג פועל/ת בניגוד לכל מוסכמות התורה… עלינו לזכור,גם אם השאיפות והרצונות רחוקים מזרח ומערב, אין להחלש או להתעצב מהדבר כיון שדבר זה יכול להוות כמנוף זוגי ורוחני.

הרי באנו כולנו לעולם של נסיונות,כאשר אנו מתמודדים אנו מתקדמים ומתרוממים רוחנית, אך כאשר הם מתגברים עלינו אנו נסוגים. בתוך כל נסיון נמצא איתנו בוראנו היודע בדיוק מה נחשב עמידה בנסיון ומה לא…

בגמרא בסוטה כתוב:"ארבעים יום קודם יצירת הולד יוצאת בת קול מן השמיים ומכרזת ואומרת בת פלוני לפלוני…" אם כן מה שמיועד לאדם מדויק מן השמיים בתכלית הדקדוק. אנו צריכים להתעלות מעל קשיי היום יום ולדון לכף זכות את בחיר/בחירת ליבנו להשתדל מאוד להכיל,לשקם, לבנות ולראות את הטוב שיש ולא להתמקד בחסרונות, ומתוך כך נפעל בצורה המדוייקת ביותר על- פי רצון ה'. וגם אם נפלנו כבר אמר החכם האדם:" שבע יפול צדיק וקם" וכן כתוב בגמרא: גדולה תשובה שמגיעה עד כסא הכבוד! אם כן אין להתייאש,יש לשמוח על כך שהכל ניתן לתיקון. ובנוגע לפסוקים;

וְהֵבִיא הָאִישׁ אֶת אִשְׁתּוֹ אֶל הַכֹּהֵן:" חשוב מאוד להתייעץ בעניינים מורכבים אלו עם תלמיד חכם המקיף בחוכמתו את דעת שני הצדדים. ומתוך כך:" וְהֵבִיא אֶת קָרְבָּנָהּ עָלֶיהָ" החכם יקרב את בני הזוג זה לזו מתוך הסברה יסודית המכוונת לטובת רצון ה' השלם.

"עֲשִׂירִת הָאֵיפָה קֶמַח שְׂעֹרִים:" סופי תיבות 'מחתה' -גם אם אין הסכמה מצד האישה לדברי החכם על הבעל לקיים את ראשי התיבות:'השקע' להשקיע ולא להאשימה ומתוך הכלה זו אט אט יתלבנו הדברים.

"לֹא יִצֹק עָלָיו שֶׁמֶן וְלֹא יִתֵּן עָלָיו לְבֹנָה"

תכונתו של השמן היא שכשנערבב אותו עם מים הוא יצוף למעלה, כך רמז לכל אחד מאיתנו…עלינו להימנע מכך שיצופו להם הקשיים, עלינו לחיות נכון ולא לאפשר להם להגיע…אך אם הגיעו,טובה ההתייעצות אך עצם כך שאין מניעות והקשיים צפים יש סיבה נוספת להעדר ההצלחה הזוגית:" לא יתן עליו לבנה(הבעל לא לוקח על עצמו את אותיות 'לבנה'- נבלה (מלשון בילוי).כאשר יוצאים ממסגרות החיים ורואים את הפריחה והנוף היפה כדברי הרמב"ם מיד ישנה גם פריחה  בנשמה. ובנוסף כחיזוק לנכתב..:"כִּי מִנְחַת קְנָאֹת הוּא מִנְחַת זִכָּרוֹן מַזְכֶּרֶת עָוֹן:"

מנחת לשון מונח…כאשר בני הזוג בביתם באופן קבוע  עלולה להיוצר שינאה קינאה ותחרות ביניהם. ומה הפתרון הנוסף?

תשובה:'מנחת זכרון מזכרת עון' התרופה היא להודות בטעויותנו להזכיר את העוון מתוך ענוה ולא לעמוד על שלנו וע"י: 'מודה ועוזב- נרוחם…'

ויהי רצון שבכל בית תישרה השכינה והברכה לנצח נצחים אכי"ר.

אהבת? שתף את החידוש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד בנושא:

היצר שדוחף

מגילת אסתר פרק ב פסוק ט כתוב " וישנה ואת נערותה לטוב ….. "

פרשת משפטים

פורים – מידת השמחה

מה פשר מנהג אכילת אוזני המן, ומדוע זכה המן שמבני בניו ילמדו תורה בבני ברק, ושהמחנך הדגול יצא ממנו

עלון וטהר לבנו – פורים חידושים מקוריים וחיזוקים נפלאים

תפריט נגישות

עזרו לנו בהפצה!
השאירו לנו פרטים ואנו נחזור אליכם

לנוחיותכם: "חידושי העם" גם באפליקציה

היי, רוצה להשאיר חידוש אבל הוא עדיין לא מוכן?

כדי שלא תפספס! תשאיר פרטים ונשלח לך תזכורת בעוד כמה ימים