תודה לאתר רשות היחיד על התרומה האדירה לפרויקט

פרנסה משמים
בראשית
כותב החידוש: ברוך חורב

מראה מקומות: פרשת וירא

הַשֶּׁמֶשׁ יָצָא עַל הָאָרֶץ וְלוֹט בָּא צֹעֲרָה:

תורתנו תורת אמת הכוללת את כל המציאויות האפשריות, ומדריכה היא אותנו במצוותיה והליכותיה בכל צעדינו בעולמנו זה. וכדברי התנא בפרקי אבות:" הפוך בה והפוך בה דכולא בה וסיב ובליה בה שאין לך מידה טובה הימנה."

הגמרא אומרת שמזונותיו של אדם קצובים לו…כך שאנו צריכים להיות שלוים ורגועים.

אך יבוא אדם ויאמר, אם אכן מזונותיי קצובים אין צורך כלל בהשתדלותי….בא הכתוב ואומר "יברכך ה' אלוהיך בכל  מעשיך". באים חכמים ומדייקים: בכל מעשה אשר תעשה.  כמו שכתוב:"אשר ברא אלוהים לעשות." אך מצד שני ישנה דרגת בטחון גדולה שבה האדם סומך באופן מוחלט על בוראו והקב"ה ברוב טובו מרעיף על אדם זה מידו הרחבה די מחסורו, כדברי דוד המלך  בתהלים: "והבוטח בה' חסד יסובבנהו".

 אם נביט ברחובות השונים נראה שישנם הרבה חנויות, דוכנים ששם ניתן לבחור מספרים או לגרד כרטיס או כל צורה דומה… וישנה אפשרות לרווח כספי קטן או גדול…מה לגבי עניין זה? לא ניכנס לפן ההלכתי וכל אדם יעשה כפי דעת רבותיו. אך כהשקפה וכהגיון בריא, הרי אנו מאמינים בני מאמינים בזן ומפרנס לכל באופן המדויק ביותר לכל יצור ויצור כך שהשתתפות בהגרלה כזו או אחרת בעומק העניין אינה באמת בעלת השפעה חיובית. הגמרא בסוף קידושין אומרת : לא ראינו לא צבי קייץ ולא שועל חנווני… אם כן למה לנו לעזור למי שאמר והיה העולם ובמיוחד כאשר הסיכויים כמעט אפסיים לרווח?להשתדלות מזערית בדבר אולי יש מקום אך ישנם המבזבזים את מיטב כספם על עניין זה וחבל…   כך שניתן לפרש על הפסוק המובא: "הַשֶּׁמֶשׁ יָצָא עַל הָאָרֶץ" מיד כשהשמש זורחת, אנשים רצים לעניינים אלו אך מה בכמעט מאת האחוזים קורה? תשובה:מתאכזבים…וכיצד רמוז העניין בפסוק? ְ"ולוֹט בָּא צֹעֲרָה:" 'ולוט' אותיות 'לוטו' "בא צוערה" בא לצער…מתאכזב על ההפסד  הקטן או הגדול,כפי ההשקעה…ומעניין שהגימטריא של מילה זו 'לוטו' היא 51 כמניין 'אליי' שזו המחשבה הבאה לאדם שהכסף יגיע אליי…אך הגימטריא של מילה זו במילוי (תרתי משמע…) הוא…למד,וו, ,טית,וו…  517 כמניין 'חזר לסורו…' שהרי המילוי גורם להתמכרות ולהפסדים נוספים. ולמרות שישנו הפסד האדם מוצא את עצמו שוב ושוב מול התחנה..ושבעצם הוא 'חזר לסורו'….

ואילו אם עוסקים בתורה בזמנינו הפנוי והיא כל מאווינו אנו ממלאים את עצמינו באושר תמידי ומבטלים מרצונותנו תאוות דמיוניות של ריבוי ממון. ומעניין שהגימטריא של המילה 'תורה'  הוא 611 כמניין 'תאיר'  בא לרמז שהתורה תאיר את חיינו ולא תאוות דמיוניות אחרות… ויהי רצון שנקיים רצונו יתברך ומתוך כך נתמלא בשמחה אמיתית אכי"ר שבת שלום ומבורך :))

 

אהבת? שתף את החידוש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד בנושא:

רצון פנימי של דוד המלך

תפילין איך התחיל הסיפור והמצווה

למי הפתילים..

מסע החיים

כי אין הצר שווה בנזק המלך

בכך מסתיים שבחה של אשת רבי עקיבא?

תפריט נגישות

עזרו לנו בהפצה!
השאירו לנו פרטים ואנו נחזור אליכם

גם אתם מועניניים לזכות את הרבים ולעזור לנו בהפצה (לא בתרומה כספית!)

השאירו פרטים וניצור איתכם קשר.

לנוחיותכם: "חידושי העם" גם באפליקציה

היי, רוצה להשאיר חידוש אבל הוא עדיין לא מוכן?

כדי שלא תפספס! תשאיר פרטים ונשלח לך תזכורת בעוד כמה ימים