תודה לאתר רשות היחיד על התרומה האדירה לפרויקט

פרשת מצורע בסוף החושך רואים את האור
ויקרא
כותב החידוש: אברהם גניאן

מראה מקומות: פרשת מצורע

על נגעי בתים מביא רש"י את דברי חז"ל: שהיא בשורה להם שהנגעים באים עליהם, לפי שהטמינו אמוריים מטמונית של זהב בקירות בתיהם כל ארבעים שנה שהיו ישראל במדבר ועל ידי הנגע נותץ את הבית ומוצאן. חז"ל מגלים לנו שלפעמים חפץ ה' לזכות אדם במטמון ולשם כך מביא בקירות ביתו נגע צרעת.

סדר הדברים אינו קל לאם הוא מגלה כי בביתו יש נגע ועליו לקרוא לכהן, עוד בטרם הגעת הכהן עליו להוציא את כל רכושו מהבית כדי שלא יטמא במקרא שיתברר שאכן צרעת הבתים היא, הכהן לאחר בדיקת הנגע סגר את הבית ומונע להתגורר בו. בלית ברירה עוזב האיש עם כל משפחתו להתאכסן במקום אחר, בסופו של דבר מתברר שאכן זה נגע צרעת ויש להרוס את כל הבית עד היסוד, ואז כשהורסים את הבית מתגלה המטמון שהטמינו בו אמוריים.

רבים שואלים: אם הקב"ה רוצה להביא לאדם מטמון, וכי אין בידו דרך קלה יותר לעשות זאת כמו זכיה בפיס וכדו', מדוע לשם כך צריך אדם לשבור את כל הבית ולעבור את כל העינוי הכרוך בזה עד שמקבל את המטמון.

כעין זה מצינו בירושלמי (הוריות ג' ד') מעשה באבא יודן שהיה עשיר גדול ויחד עם זאת נדיב ובעל צדקה גדול, עד שיום אחד ירד מנכסיו עד שגבאי הצדקה היו נמנעים מלבקש ממנו כסף, וכשהסתובבו בבתי העיר לאסוף תרומות דילגו על ביתו כדי שלא לביישו.

אבא יודן לא ויתר ורדף אחריהם וכשהשיגם אמר להם "משביע אני אותכם שתאמרו לי עבור איזו מטרה אוספים אתם כספי צדקה" אמרו לו לחתונת יתום ויתומה. בא אבא יודן ודן עם אשתו מה יוכלו לעזור בנידון, אמרה לו הלא נותרה לנו שדה אחת לך תמכור חציה ואת תמורתה תתן לגבאי הצדקה, מכר ונתן את הכסף לחכמים.

למחרת יצא לחרוש את חצי השדה שנשאר לו באמצע החרישה נתקלה הפרה בחפץ קשה ושברה את רגלה, אבא יודן ניגש מיד לבדוק מה שבר את רגל פרתו ובעודו חופר באדמה נתגלה לעיניו מטמון.

אף פה עולה התמיהה הלא יכול הקב"ה לתת לו את המטמון בלי לשבור את רגל פרתו לשם מה גלגל הקב"ה את סדר דברים אלו כדי לזכותו במטמון.

התשובה לכך היא הקב"ה רוצה לתת את המטמון, רק לאחר שמנסה לראות אם באמת האדם ראוי לקבל את זה, אם כשמתעורר הקושי האדם מתלונן, אומר הקב"ה אין בעיה הצרות יפסקו אך למטמון אינך ראוי.

כשנראה לאדם נגע בביתו, בעצם הקב"ה מנסה אותו בניסיון אחר ניסיון: בתחילה לשהות מחוץ לבית שבוע שלם, לאחר מכן לשבור כמה אבנים מקירות הבית, עד שנאלץ להרוס את כל הבית עד ליסוד, אם באמצע התהליך האדם מתלונן ובא בטרוניות על רוע מזלו אומר הקב"ה אין בעיה הכהן יטהר את הבית אולם את המטמון לא תמצא. רק כאשר עומד האדם בכל הניסיונות ומאמין שהכל לטובתו ומקבל דין שמים בהכנעה זוכה למטמון כשכר על צדקותו.

 

אהבת? שתף את החידוש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד בנושא:

רצון פנימי של דוד המלך

תפילין איך התחיל הסיפור והמצווה

למי הפתילים..

מסע החיים

כי אין הצר שווה בנזק המלך

בכך מסתיים שבחה של אשת רבי עקיבא?

תפריט נגישות

עזרו לנו בהפצה!
השאירו לנו פרטים ואנו נחזור אליכם

גם אתם מועניניים לזכות את הרבים ולעזור לנו בהפצה (לא בתרומה כספית!)

השאירו פרטים וניצור איתכם קשר.

לנוחיותכם: "חידושי העם" גם באפליקציה

היי, רוצה להשאיר חידוש אבל הוא עדיין לא מוכן?

כדי שלא תפספס! תשאיר פרטים ונשלח לך תזכורת בעוד כמה ימים