תודה לאתר רשות היחיד על התרומה האדירה לפרויקט

שבת הגדול, למה נקראה כך?
פסח

מראה מקומות: מדרשי חז"ל

"ויאמר ה' אל משה ואל אהרן בארץ מצרים לאמר. החודש הזה לכם ראש חודשים ראשון הוא לכם לחדשי השנה. דברו אל כל עדת ישראל לאמר בעשור לחודש הזה ויקחו להם איש שה לבית אבות שה לבית"

לקחת את השה שהוא האליל של המצרים, ולקשור אותו למיטה לצורך הקרבה כקורבן לאלוקי ישראל, זה לקרוא לאריה לטרוף אותנו יחד עם השה.
אך נעשה נס גדול, וכשם שה' נתן את חן העם בעיני המצרים "וישאלום כלי כסף וכלי זהב ושמלות", כך ה' נתן את אימת העם על המצרים, והם לא העזו לפגוע בישראל.

אותו י' בניסן, היה יום שבת. ומכיוון שזו היתה השבת האחרונה שלפני יציאת מצרים, לכן כל שנה, השבת שלפני פסח, נקראת שבת הגדול, על שם הנס הגדול שהתרחש באותה שבת.

אך חשבתי לומר, שלא סתם, ניתן השם הזה, אחא יש בו גם רמז ותיקון לעוד עניין.

ובכן, אומרת הגמרא וזהו לשונה- שלושה פרנסים היו להם לישראל במדבר במשך ארבעים שנה- מרים, משה ואהרון ראש הכהונה. שהיו שלושה אחים, מרים הגדולה, אהרון אחריה, ומשה שסוגר את הפינה.

בזכות משה, היה לישראל אוכל במדבר. הכוונה ללחם המן, שירד להם מהשמים בכל יום, ובו ישראל יכלו לטעום כל טעם שרצו. כמו כן, המן היה נותן לישראל גם רפואה וגם דעת.

בזכות אהרון, היה לישראל סככה מעוננה והגנה מפני עונות השנה, מפני חיות רעות ומפני עמים שונים הרוצים ברעתנו. אלו היו ענני הכבוד, שהובילו אותנו אל היעד, ובנוסף גם פילסו את הדרך וישרו בין העמק להר. יחד עם עמוד הענן, היה גם עמוד אש שהאיר את המחנה בלילה.

בזכות מרים, היה לישראל מים שנבעו מבאר שליוותה את ישראל. וכך היה לישראל מים במדבר, גם להרוות את צמאונם, שתיה וגם לנקות את גופם ולטהרה.

אז כאשר אהרון הכהן נפטר, אז אומרת התורה-  "ויראו כל העדה כי גוע אהרן ויבכו את אהרן שלשים יום כל בית ישראל".
וכאשר משה רבנו נפטר, אז אומרת התורה- "וימת שם משה עבד ה' בארץ מואב על פי ה'…..ויבכו בני ישראל את משה בערבת מואב שלשים יום".
אך כאשר מרים הנביאה נפטרה, אז גם באר המים פסקה לנבוע. ואז, לא רק שישראל לא בכו על מותה של מרים כאות כבוד על כך שבזכותה היו להם מים, אלא הם אף באו אל משה ואהרון והתלוננו שחסר להם מים, שנאמר "ויבאו בני ישראל כל העדה מדבר צן בחדש הראשון וישב העם בקדש ותמת שם מרים ותקבר שם. ולא היה מים לעדה ויקהלו על משה ועל אהרן. וירב העם עם משה ויאמרו לאמר ולו גוענו בגוע אחינו לפני ה'. ולמה הבאתם את קהל ה' אל המדבר הזה למות שם אנחנו ובעירנו".

לא אכפת לנו שמרים הלכה, אנחנו רוצים מים.

ומתי כל זה היה?
ב- י' ניסן.

אז חשבתי לומר, שמאחר וישראל לא נהגו כשורה, כלפי מרים, אז ע"מ לתקן זאת, אז לשבת במצרים, שחלה ב- י' בניסן, היום שבו נפטרה מרים,  קראו- שבת הגדול. 

שכן, על לי רמז נחמד שמראה, שהמילים:
"שבת הגדול" = מרים הבת הגדולה

אפשר להוסיף שכאות הכרה למרים שבזכותה היו לנו מים במדבר, לכן את המצות לפסח, יש עניין לאפות במים שלנו.

אהבת? שתף את החידוש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד בנושא:

רצון פנימי של דוד המלך

תפילין איך התחיל הסיפור והמצווה

למי הפתילים..

מסע החיים

כי אין הצר שווה בנזק המלך

בכך מסתיים שבחה של אשת רבי עקיבא?

תפריט נגישות

עזרו לנו בהפצה!
השאירו לנו פרטים ואנו נחזור אליכם

גם אתם מועניניים לזכות את הרבים ולעזור לנו בהפצה (לא בתרומה כספית!)

השאירו פרטים וניצור איתכם קשר.

לנוחיותכם: "חידושי העם" גם באפליקציה

היי, רוצה להשאיר חידוש אבל הוא עדיין לא מוכן?

כדי שלא תפספס! תשאיר פרטים ונשלח לך תזכורת בעוד כמה ימים