תודה לאתר רשות היחיד על התרומה האדירה לפרויקט

תשעה באב ואהבת ישראל
מוסר השכל
כותב החידוש: ברוך חורב

מראה מקומות: כללי

 

נשמת האדם שואפת תמיד למילוי ושמחה,אך כעובדה, כמציאות חיים, ישנם שינויים בחיי האדם הגורמים למצב הרוח להשתנות בין שמחה לעצב.
ישנם תקופות הגורמות לחיוך רחב ונדמה שאנו בדרך המלך ושיותר לא ניסוג לאחור. אך בהבזק או כדבר מתמשך, תיקותנו מתמוססת לה. אך ישנם ימים קבועים בהם עלינו להזדהות עם מציאות קשה וכואבת הקשורה לעברנו כעם.
חז"ל אמרו ש:"משנכנס אב ממעטין בשמחה." איבדנו שני בתי מקדש, כאשר השראת השכינה רחוקה מאיתנו כאב שאין כדוגמתו, אך בצמצום וירידת הדורות אין תחושות הלב בעניין אלא ליחידים או לקבוצות קטנות מאיתנו.
גילו לנו חכמים שגילוי עריות שפיכות דמים ועבודה זרה הם סיבת חורבן בית המקדש הראשון וששנאת חינם הוא סיבת חורבן בית המקדש השני. כואב הדבר שבבחירה נכונה יכולנו לשנות מציאות שלימה עתידית.
ישנם עדות, מאמינים ולא מאמינים. אורתודוכסים,אתאיסטים ועוד גיוון רחב של זרמים שונים. אנו עדים לכך שמספר לא מבוטל של אנשים מתנגדים למחזיקים בדרך השונה משלהם. כל עוד יש אי הסכמה אין צד רע בדבר. וזכות כל אדם לחשוב מה נכון בעיניו. אך כאשר ישנה שינאה או דיבור שאינו עולה בקנה אחד עם דרך ארץ ומידות טובות, כיצד ניתן לצפות לביאת גואל ולכל הטובות העתידיות? הנביא אומר: מה אני מבקש מכם? אלא שתהיו אוהבים זה את זה שתהיו יראים זה מזה… הגדולה של האדם היא לאהוב ולכבד גם את השונים ממנו ומדיעותיו. "איזהו מכובד? לא בעל הממון או המעמד, אלא: "המכבד את הבריות". כולנו יצירי כפיו של הבורא ועלינו להרגיש את הזולת,להיזדהות עם קשייו ולפעול לטובת כל הנצרך ובמסירות נפש גדולה. המחשבה רק על עצמינו רדודה וילדותית, ואין רצונו יתברך באורח חיים של "שלי שלי ושלך שלי". צריך להשיג את דרגת ה: "שלי שלך ושלך שלך". ובעומק, מה ששלי,כל הכוחות הפנימיים החבויים בי וגם אם עמלתי קשה להשיגם,עלי להישתמש בהם עבור הזולת במלוא הכוחות והמרץ. 'שלך שלך' כדרך חיים,מה ששייך לזולת לא אמור להסיט אותי לחמדה או לשום רצון קל שבקלים לקבלתו. כל מהותו של האדם ניתנת להיות מקודשת ומיוחדת כאשר ישנו קיום של: "ואהבת לרעך כמוך".
אך מעניין הוא הדבר,כיצד ניתן לשנוא, ומה מתרחש במוחו של אדם זה? מסתבר שאין נפילה נגרמת בפעם אחת אלא בתהליך התדרדרותו של האדם: "עבירה גוררת עבירה".
כל אדם צריך לעשות חשבון נפש, על צורת חייו ועבודת מידותיו. כאשר ישנה מסקנה שישנו אדם ולו הקל שבקלים שאין אנו בקשר חם ואוהב עימו,אין מן ההגיון לכך שנמשיך בשגרת חיים זורמת. עלינו לעצור ולהתבונן כיצד ניתן לתקן את הקיים, לחזק ולשמח את הזולת ולהרימו עד השחקים. מאושר הוא האדם האוהב את כולם והרוצה בטובת כולם. וכואב על האדם החושב רק על עצם חייו בלבד.
אהבה בגימטריא אחד .. (13) גיל 13 הוא הגיל שבו הנער מחויב במצוות. אנו מחויבים באהבה! מחויבים במצוות! מחויבים אחד כלפי השני. אחרת האושר ממנו והלאה.
ויהי רצון שנזכה כולנו לחיות בדרך האמת ולהחיות כל מבקש עזרה ושנתבשר כולנו בביאל גואל ובבניין המקדש השלישי אכ"יר.??

אהבת? שתף את החידוש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד בנושא:

ואלה שמות האנשים

ואם לא שטית טומאה תחת אישך, הנקי ממי המרים המאררים האלה.

איזהו גבור הכובש את יצרו

השגחה של הקב"ה על הארץ ועל המזון

ואש המזבח תוקד בו

להתחיל מבראשית

תפריט נגישות

עזרו לנו בהפצה!
השאירו לנו פרטים ואנו נחזור אליכם

גם אתם מועניניים לזכות את הרבים ולעזור לנו בהפצה (לא בתרומה כספית!)

השאירו פרטים וניצור איתכם קשר.

לנוחיותכם: "חידושי העם" גם באפליקציה

היי, רוצה להשאיר חידוש אבל הוא עדיין לא מוכן?

כדי שלא תפספס! תשאיר פרטים ונשלח לך תזכורת בעוד כמה ימים